Pačinkův Aplaus – informace o výstavě

O výstavě

Na pozvání designového hotelu APLAUS a státního zámku LITOMYŠL se uskuteční v krásném východočeském městě výstava tvorby významného uměleckého skláře Jiřího Pačinka, který v interiérech designového hotelu, zahradě u Augustovy tiskárny a ve francouzské zahradě zámku představí skleněné objekty a instalace inspirované faunou, flórou a originálně také zahradním ornamentem.

Mezi hotelem a zámkem vznikne pomyslná skleněná linie, která návštěvníka povede prostředím, ve kterém bude očekávat a hledat skleněné objekty, začínajíce svou pouť ať již na zámku, či v hotelu a naopak…

Pokaždé se tak na konci své cesty setká s ukázkou vrcholného sklářského umění, které napříč staletími vždy patřilo do historických interiérů a dnes se může ve vzájemné symbióze setkat s historií v moderní a avantgardní podobě a souvislostech.

S tvorbou Jiřího Pačinka se milovníci umění a řemesla mohli v uplynulých letech potkat na jeho výstavách v Indii, Číně, Vietnamu, Francii, Filipínách, nebo v loňském roce na dvou retrospektivních výstavách v Kazachstánu, kde byl představen ve Státním muzeu a Národní galerii.

V letošním roce to tedy bude právě Litomyšl, která přivítá a předvede jeho tvorbu v plné šíři a zprostředkuje maximální zážitek tak, jako kdyby divák doslova navštívil jeho sklářskou huť a zpovzdálí sledoval mistra a kolegy skláře při práci, či se procházel v jeho barevné Skleněné zahradě v Kunraticích u Cvikova, kde sklárna sídlí.

Litomyšl jako město spojené zejména s hudebními múzami tak v létě přivítá také múzy sklářské, které obklopují Jiřího Pačinka od samotného mládí, kdy ho křehký žhavý materiál, tekoucí ze sklářských píšťal okouzlil natolik, že mu zůstal nejen věrný, ale přijímá ho doslova jako energii a náplň svého každodenního života.

Máte zájem o další informace? Napište nám…

Chcete dostávat e-mailem informace o naších akcích?


Odesláním této zprávy souhlasíte se zpracováním uvedených údajů pro účely vzájemné komunikace a marketingových sdělení. Svěřené údaje budeme pečlivě střežit dle Zákona č. 480/2004 Sb. a slibujeme Vám, že je nikdy nebudeme sdílet se třetími stranami.


Tento web ukládá a používá cookies, pokračováním v prohlížení berete na vědomí, že souhlasíte s používáním.