Litomyšl a okolí

Litomyšl je kulturním a historickým centrem ležícím na řece Loučné. Počátky města Litomyšle spadají do přelomu desátého a jedenáctého století, v roce 1259 obdržela osada městská privilegia. Od 14. století dochází ve městě k rozsáhlé výstavbě na klášterním návrší i pod ním. Po příchodu řádu piaristů r. 1641 vyrostly na zámeckém návrší budovy škol, koleje a piaristického chrámu.

Dominantou Litomyšle je renesanční zámek z let 1568-1581 s více než osmi tisíci originálními sgrafity. Jeho součástí je i 200 let staré barokní divadélko se souborem dochovaných kulis. V zámeckém areálu, který byl v prosinci roku 1999 zapsán na seznam UNESCO, se nachází zámecký pivovar, kde se roku 1824 narodil český národní skladatel Bedřich Smetana.

Na bohaté kulturní tradice z minulosti navazuje čilý kulturní život v současnosti, k jehož vrcholům patří Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl (první ročník se konal víc než před 50-ti lety).

V poslední době vešla Litomyšl ve známost i na poli politickém: v roce 1994 se zde sešlo 7 středoevropských prezidentů, v roce 1995 navštívil město španělský královský pár. Pozornost návštěvníků přitahuje také muzeální expozice, Smetanův rodný byt, Portmoneum – expozice malíře J. Váchala, ulice J. Váchala (stěny domu v této uličce jsou vyzdobeny sgrafitovým zpracováním Váchalových grafik z Krvavého románu), Muzeum antického sochařství a architektury a nově rekonstruované Klášterní zahrady.

Na téměř 500 m dlouhém, podloubím lemovaném, náměstí lze najít gotickou radnici a řadu renesančních i barokních domů. Mezi nejvýznamnější patří renesanční Dům U Rytířů ze 16. století, kde se nyní nachází galerie. Za vzornou péči o památky byla Litomyšl vyhlášena Historickým městem roku 2000.

Litomyšl však není „pouze“ historie, nachází se zde celá řada staveb moderní architektury. Toto desetitisícové město chce být příkladem tzv. moderního historického města.

Příkladem takových staveb je i hotel Aplaus. Svými službami se řadí mezi nejmodernější hotely na světě i přesto, že se nachází v budově, která už v předminulém století sloužila jako hospoda "Na sklípku".

Chcete dostávat e-mailem informace o naších akcích?


Odesláním této zprávy souhlasíte se zpracováním uvedených údajů pro účely vzájemné komunikace a marketingových sdělení. Svěřené údaje budeme pečlivě střežit dle Zákona č. 480/2004 Sb. a slibujeme Vám, že je nikdy nebudeme sdílet se třetími stranami.


Tento web ukládá a používá cookies, pokračováním v prohlížení berete na vědomí, že souhlasíte s používáním.